Omega 3 Kullanımının Önemi

Bugün sizlere, omega 3 yağ asitleri ve omega 3 yağ asitlerinin çocuklarda kullanımı hakkında bilgiler vereceğim. Omega 3 yağ asitleri özellikle damar sağlığımız için önemli maddelerdir. Çocuklarda ileri yaşlarda gelişebilecek damar hastalıklarının önlenmesinde, ailesinde kalp damar hastalığı bulunanlarda, endotel dediğimiz damar hücrelerinin korunmasında omega 3 yağ asitleri önemli rol oynar. İkinci önemli etkisi ise gebelerde omega 3 kullanımının bebek gelişimi üzerine olumlu etkilerinin bulunmasıdır. Özellikle, bebeklerde merkezi sinir sistemi ve göz gelişiminde omega 3 kullanımı bebeğin gelişimini destekleyici niteliktedir.

Prematüre Bebekler İçin Omega 3 Takviyesi

Prematüre doğan bebeklerde, omega 3 yağ asitlerinin özellikle 6. aydan sonra desteklenmesi önerilmektedir. Omega 3 yağ asitlerinin bebeğin göz ve merkezi sinir sistemi gelişiminde olumlu etkileri mevcuttur.

Omega 3 Takviyesi Kullanımı

Omega 3 yağ asitleri elbette balık gibi omega 3 bulunduran besinlerden yiyecek yoluyla alınabilir. Balık tüketimi sağlıklı diyet için de önerilen bir üründür. Ancak, balık yemeyen veya yeteri kadar tüketmeyen kişilerde omega 3 takviyesi önerilmektedir. Damar sağlığını olumlu etkileyen omega 3 prematüre bebeklerde, gebelerde ve balık tüketiminin yeterli olmadığı durumlarda takviye olarak kullanılabilir.  Bunun dışında, omega 3 yağ asitlerinin bağışıklık sistemine olumlu etkileri ve bağırsak florasına olumlu etkileri de bilinmektedir.