Multivitamin Desteğinin Önemi

Bugün sizlere kısaca multivitamin hakkında bilgilendirme yapacağım. Çocuklar için multivitaminler birçok hekim tarafından tavsiye ediliyor. Belli durumlarda kullanılan multivitaminlerden hem ülkemizde hem de yurtdışında birçok ürün bulunuyor.

Multivitamin Nedir, Hangi Durumlarda Multivitamin Kullanılır?

Multivitaminler içerisinde birçok vitamini belli oranlarda barındıran vitamin şuruplarıdır. Sağlıklı çocukların normal gelişim sürecinde, dengeli beslenmenin gerçekleştiği durumlarda, belirli bir hastalık durumu yoksa multivitamin alınması direkt olarak önerilmez, gerekli değildir. Ancak, besinsel eksikliği bulunan çocuklarda ve belirli bir hastalık veya bir başka sebepten dolayı yeterli vitamin alınamayan durumlar söz konusu ise çocuğun ihtiyacına istinaden multivitaminler belli bir süre için kullanılabilir.

Multivitamin Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Multivitamin kullanımında dikkat edilmesi gereken noktaların başında multivitaminlerin harcıalem ilaçlar olmaması gelir. Yani herkes tarafından kullanılması önerilmez. İçerisinde belli oranda vitaminleri içeren multivitaminlerin hangi dozda, ne kadar sürede ve hangi miktarda kullanılacağı konusunda dikkatli olmak gerekmektedir.