Demir Desteğinin Önemi

Bugün sizlere kısaca demir desteği konusunda bilgilendirme yapacağım. Bildiğiniz üzere, demir dünyada var olan bir çeşit elementtir ve neredeyse tüm canlılar için elzem yani vazgeçilmez bi mikro elementtir. Demir dışarıdan temin edilmesi gereken bir elementtir ve oksijeni taşıyan bir element olduğundan dolayı da oldukça önemlidir. Kana kırmızı rengini veren element de bizim için kritik olan demir elementidir.

Çocuklarda Demir Takviyesi Kullanımı

Demir takviyesi, beslenmesi iyi olan sağlıklı çocuklarda belirli yaş dönemleri için çok gerekmese de süt çocukluğu döneminde oldukça önemlidir. Özellikle anne sütü ile beslenen, zamanında doğmuş bebeklerde bakanlığımızın, Dünya Sağlık Örgütü’nün ve birçok sağlık otoritesinin de önerdiği 6. aya kadar anne sütünün yeterli olduğu, 6. aydan sonra ise demir destekli besinlerin tercih edilmesi gerektiğidir.

Demir Eksikliği Nasıl Giderilir?

Demir eksikliği anemi yani kansızlığa sebep olduğu gibi çocuklarda; huzursuzluk, hırçınlık, davranış problemleri ve nefessizlik nöbetleri gibi birçok durumla da ilişkili olabilir. Demir eksikliği oluşması durumunda demir takviyesi önerilir. Prematüre doğan bebeklerde demir desteğine daha erken başlanabilir. Ne zaman başlanması konusunda net bir bilgi olmasa da 1 yaşına kadar demir takviyesinin sürdürülmesi önerilen bir uygulamadır.