D Vitamini Kullanımının Önemi

Bugün sizlere, çocuklar için kullandığımız vitamin ve mineraller ile ilgili kısaca bilgi vereceğim. Öncelikli olarak D vitamini hepimizin bildiği gibi ilk 2 yaş aralığında ve sonraki yaşam boyunca ihtiyaç duyduğumuz bir vitamindir. D vitaminini güneşten elde ediyoruz. Ancak, eğer ki güneşten elde edemiyorsak; desteğine gerek duyduğumuz bir vitamin olarak önemini koruyor. İlk 2 yaşta günde 400 IU D Vitamini, 2 yaşın üzerindeki çocuklarda da 600 IU D vitamini önerilmektedir. D vitamininin raşitizmin profilaksisinde önerildiği gibi birçok hastalıkta da koruyucu rolü bilinmektedir. Enfeksiyon hastalıklarından tutun bağırsak hastalıklarına, diyabetten tutun MS (Multiple skleroz) hastalığına kadar D vitamini çocuğunuzun sağlığı için önemli bir role sahiptir.

D Vitaminini Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

D vitaminini kullanırken özellikle dikkat etmemiz gereken nokta, D vitamini almamızın yanı sıra diğer besinlerin de tüketimini dengeli sürdürebilmemizdir. Ayrıca, önerilen dozun üzerinde D vitamini tüketimi yapılmamalıdır.

D Vitamini Nasıl Kullanılır?

D vitamini gerek ağza sprey şeklinde gerekse damlalar şeklinde kullanılabilir. Daha önceleri kullanılan dozu çok yüksek olan ampulleri bugün çocuklarda rutin olarak kullanmıyoruz. D vitaminini sprey ya da damla formları şeklinde kullanmaktayız. D vitamini kullanmanın çocuğunuza bir zararı olmaz ya da olumsuz bir reaksiyon göstermez. D vitamini yukarıda önerdiğimiz dozlarda çocuğunuza zarar vermez ve çocuğunuzun kalsiyum değerlerini anormal düzeyde yükseltmez. Tekrar etmekte fayda var; D vitamininin kullanımı ilk iki yaşta 400 IU, 2 yaşın üzerinde ise 600 IU olarak önerilmektedir.