Bağışıklık Sistemi ve Bağırsak Sağlığı

Diyetisyen Yeşim Temel Özcan Yazıları

Bağırsaklarımız bedenimizi dış dünyaya açan bir kapı. Bu kapının doğru çalışıyor olması; bağışıklık sistemimizin doğru çalışıyor olması anlamına geliyor. Bağırsaklarımızdaki bu kapı yani bağırsak epiteli stres, toksinler, saldırgan besin molekülleri, ilaçlar ve patojenler gibi çeşitli uyaranlara bağlı olarak hasar görebiliyor. Bağırsak epitelinin bozulması sonucu bağırsaklardaki geçirgenliği kontrolsüz bir şekilde artar ve geçirgen bağırsak (leaky gut) oluşur. Bağışıklık sistemi buna göre şekillenmeye başlar ve yanlış gelişen bağırsak epiteli ve mikrobiyota sonucu düşük şiddetli fakat sürekli devam eden bir inflamasyon süreci başlar. Bu durum otoimmun hastalıkların oluşmasında etkilidir.

Gastrointestinal sistem hasarında besinlerin sindirimi ve emilimi ile ilgili sorunlar oluşur, mineral ve vitamin yetersizlikleri görülür. D vitamini eksikliği, magnezyum eksikliği, B12 vitamini ve çinko yetersizliği yaygın olarak görülen yakınmaların başında yer alır.

Sistemi onarmak ve metabolizmayı işler hale getirebilmek için tedavinin önemli bir aşaması da eliminasyon diyetidir. Eliminasyon sürecinde kişinin duyarlılığı olan potansiyel riskli besin grupları diyetten çıkarılır. Makro ve mikro besin ögelerinden zengin beslenme, gerekli besin takviyelerinin doğru form ve dozlarda kullanımı oldukça önemlidir. Gluten, glutenin ve gliadin proteinlerinden oluşan kompleks yapıdır. Tahıllarda bulunan gliadin bağırsak geçirgenliğine neden olarak sindirim ve emilimi olumsuz etkiler. Tüm tahıl, baklagil ve yağlı tohumlarda bulunan fitik asit; tohumun kendini korumasına etkili olurken insanlarda fitaz enzimi bulunmaması nedeniyle sindirim sistemimiz tarafından tolere edilmesi zor gruptur. Fitik asit; demir, çinko, magnezyum gibi minerallerle bağ oluşturup bu minerallerin emilimini azaltır. Fitik asit içeren bu besinlerin aktive edilerek tüketilmesi, eksikliği durumunda vitamin ve minerallerin takviye edilmesi sindirim sistemi sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için renkli beslenme, yeterli su tüketimi, düzenli egzersiz ile yaşam tarzı değişikliği sağlanmalıdır. Günün doğru zamanlarında güneşten faydalanmak D vitamini sentezi için oldukça önemlidir. Kişi yeterli miktarda güneşe maruz kalamıyorsa D vitamini mutlaka takviye edilmelidir. B12 vitamini yetersizliğine bağlı gelişen unutkanlık, yorgunluk, halsizlik, mod bozuklukları ve dikkat dağınıklığı gibi yakınmalarınızı önemseyip gerekli destekleri uzman eşliğinde kullanın.

Sağlıklı bir organizma ve sindirim için kişinin stres düzeyi kontrol altına alınmalıdır. Stresi azaltmaya yönelik egzersizler, meditasyonlar bu noktada oldukça etkili olacaktır. ‘Bağırsaklar hasta ise vücudun geri kalanı da hastadır’ demiş Hipokrat. Bu doğrultuda bağırsaklarınızı sevin ve iyi bakın.

Sağlıklı günler dilerim.