Neden takviye edici gıdaya ihtiyacımız var?

neden takviye edici gıdaya ihtiyacımız var

Vitaminleri, mineralleri ve esansiyel yağları neden optimal seviyede alamıyoruz? 

Kaliteli besin alımınızı artırın; 

1. Besin içeriği yüksek gıdalar seçin
Kepekli tahıllar, parlak renkli meyve ve sebzeler yüksek besin içeriğine sahiptir. Organik, sağlıklı yağları içeren gıdaların seçimi, protein ve yağ kaynakları olarak serbest gezen canlıların seçilmesi önemlidir. 

2. Pişirme esnasında besinleri koruyun
Gıdaların besin değerini kaybetmemesi için aşırı pişirmekten kaçının. Meyve ve sebzelerin besin değerlerini kaybetmemeleri için, ızgara veya buharda pişirme gibi işlemler tercih edilmeli ve besinlerin doğal ve canlı renklerini korumalarına dikkat edilmelidir. 

3. Taze, yerel gıdaları satın alın
Yiyeceklerin depolanma veya transfer sürelerinin azaltılması, gıdalarda doğal olarak oluşan besin maddelerinin korunmasına yardımcı olur. Daha az transfer, atmosfere daha az karbondioksit salınması anlamına da gelir. 

4. Yüksek kaliteli besin takviyeleri alın
Yapay renklendiricilerden, ilave koruyuculardan, hidrojenize yağlardan veya diğer istenmeyen yardımcı maddelerden arınmış, yüksek kaliteli besin takviyelerini tercih edin. İstenmeyen bu bileşenler, besin maddelerinin biyoyararlanımını veya sağlığı geliştirici potansiyelini azaltabilir. Besinlerin aksine, takviyeler aynı zamanda uygun seviyede vitamin ve mineral sağlama avantajına da sahiptir. Özel sağlık endişeleri için, çalışmalarda kullanılan aktif içerikleri ve dozaj seviyelerini yansıtan takviyeler seçmek önemlidir. Daha detaylı bilgi için sağlık profesyonellerine danışın. *Bu açıklamalar hekim tavsiyesi yerine geçmez. Takviye edici gıdalar herhangi bir hastalığı teşhis, tedavi, iyileştirme veya önleme amacı taşımamaktadır. Detaylı bilgi için sağlık profesyonellerine danışın. 

Optimal Sağlığa Ulaşmak

Bugünün diyetleri; modern yiyecek tedariğinin kalitesi ve yoğun yaşam tarzımız nedeniyle uygun oranlarda vitaminler, mineraller, esansiyel yağ asitleri ve diğer besinleri yeterince içermemektedir. Sağlıklı bir diyet ve uygun gıda takviyelerini birleştirmek optimal sağlığı elde etmek için en iyi yaklaşımdır. 

Modern yaşam tarzları tipik olarak yoğun iş hayatı, aile hayatı ve diğer aktiviteleri içerir. Bu durum, kaliteli gıdaların hazırlanmasına ve tüketilmesine olanak sağlayamamaktadır. Bu nedenle, daha pratik ve zamandan tasarruf sağlayan hızlı seçimler tercih edilmektedir. Bu seçenekler; rafine edilmiş ve karbonhidrat, kalitesiz yağ, sodyum oranı daha yüksek gıdalar içerme eğilimindedir ve genellikle tadı arttırmak için besin maddelerini yok edebilen veya çıkarabilen kapsamlı işlemlerden geçirilir. 

Beslenme alışkanlıkları ve günlük diyet koşulları dikkate alındığında; kalsiyum, magnezyum, potasyum, C vitamini, E vitamini ve K vitamini gibi birçok besinin alımında eksiklikler olduğunu göstermektedir. Bu diyetlerin, sağlıklı hücresel fonksiyon ve kardiyovasküler sağlık için kritik olan esansiyel yağlar açısından genellikle fakir olduğunu da göstermektedir. 

Günümüz gıda takviyeleri hakkındaki gerçekler 

Meyveleri, sebzeleri, tahılları, esansiyel yağları ve proteinleri tavsiye edilen miktarlarda tüketmek, gıda tercihlerindeki değişiklikler nedeniyle yeterli besin alımını sağlamak için yeterli olmayabilir. 

Bir karşılaştırma çalışması, 1950-1999 yılları arasında 43 meyve ve sebzenin ortalama besin içeriğindeki potansiyel değişiklikleri değerlendirmiş ve aşağıdaki sonuçlar bulunmuştur. 

• Proteinde % 6 azalma 
• Kalsiyumda % 16 azalma 
• Fosforda % 9 azalma 
• Demirde % 15 azalma 
• B2 vitamininde % 38 azalma 
• C vitamininde % 20 azalma 

Gıda kalitesindeki değişiklikleri birden fazla faktörün sonucudur: 

Depolama Süresi ve Olgunlukta Hasat 

Bitkilerin uygun olgunluktan önceki hasat veya hasat ile tüketim arasındaki gecikme süresi, özellikle lif, A vitamini, C vitamini ve fenolik bileşikler için besin içeriği potansiyelini azaltır. Ek olarak, depolama veya nakliye sırasında besinler zarar görebilir. 

Genetik Seçim 

Modern meyve ve sebzeler genetik olarak seçilir ve bazı durumlarda, raf ömrü, yüksek verim veya diğer büyüme özellikleri için, çevreden besinleri ekstrakte etme veya sentezleme yetenekleri yerine, modifiye edilir. Yabani bitkilerle karşılaştırıldığında, modern çeşitlerin çoğu sebze ve meyve daha yüksek oranda şeker içerir ve protein, lif, vitamin, mineral ve esansiyel yağ asitlerinde içerikleri daha düşüktür. 

Hava Kirliliği

Atmosferik kirleticilerin yüksek seviyeleri, bitkilerin fotosentez yapma kabiliyetini sınırlayabilir veya detoksifikasyon kabiliyetlerini azaltabilir. Atmosferde kirlenmeye bağlı olarak yükselen karbondioksit; bitkilerde şeker ve nişasta seviyesini yükseltirken, protein seviyesini düşürür. Kirleticiler ayrıca bitkilerin topraktan aldıkları besinleri, özellikle de kalsiyum, magnezyum ve çinko alma kabiliyetini etkileyebilir. 

Fertilizasyon Kalitesi 

Toprağın azot, fosfor ve potasyum gibi izole edilmiş temel besin maddeleri ile gübrelenmesi, bitkilerin besin öğeleri bileşimini değiştirebilir ve besin kayıplarına neden olabilir. Örneğin, yüksek potasyum toprağında yetişen bitkiler daha yüksek potasyum seviyelerine sahipken kalsiyum ve magnezyum seviyeleri daha düşüktür. 

Çevre Şartları

İklim ve toprak tipindeki farklılıklar besin içeriğinde büyük değişikliklere neden olabilir. Kalsiyum bakımından zengin topraklar protein bakımından daha yüksek bitkiler üretirken, potasyum bakımından zengin topraklar karbonhidratlar içeriği daha yüksek bitkiler üretecektir. Bölgesel yağış; bitkisel mineral bileşiminde, özellikle kalsiyum, magnezyum ve potasyum için geniş çeşitlilikler yaratabilir. 

Tarım Uygulamaları 

Serbest gezen hayvanlar, belirgin şekilde daha yüksek seviyelerde omega 3 yağ asidi ve konjuge linoleik asit içeren et üretirler. Ot ile beslenen hayvanlardan yapılan süt ürünleri de A, E ve beta-karoten vitaminleri bakımından daha zengindir. Yem ile beslenen hayvanlar, bu kritik besin maddelerinin daha düşük seviyelerini içeren etler üretir. Bununla birlikte, hayvanlara verilen antibiyotikler potansiyel olarak bağırsak mikroflorasını da değiştirmektedir. 

Endüstriyel Atık ve Kirlenme

Ağır metaller de dahil olmak üzere kimyasal artıklar ve endüstriyel atıklar toprağı, suyu ve yiyecekleri kirletmektedir. Yapılan araştırmalar, birçok gıda maddesine bu kimyasal bileşenlerin bulaştığı yönündedir.